Lista aktualności Lista aktualności

Drewno rezonansowe w Nadleśnictwie Pniewy? Dlaczego nie!

Nie od dziś wiemy, że najlepszym surowcem do budowy instrumentów smyczkowych jest drewno świerkowe i jaworowe, najlepiej pochodzące z wyższych partii górskich. Surowe warunki reglowe powodują, że drzewa tam rosnące przyrastają o wiele wolniej niż w łagodnym klimacie nizin. Wąskie, równomiernie rozłożone słoje przyrostu rocznego w drewnie świerkowym nadają mu wyjątkowe właściwości rezonansowe, wykorzystywane w lutnictwie. Najważniejszym elementem skrzypiec jest dusza – niepozorny patyk, przenoszący brzmienie i drgania, zawsze wykonywana z drewna świerkowego.

Już jakiś czas temu odwiedził nas człowiek, którego życiową pasją jest odrestaurowywanie starych oraz budowanie nowych skrzypiec. Pan Karol Bełczewski z Rokietnicy, głęboko wierzył w to, że znajdzie kiedyś świerka na niżu, który spełni wszystkie warunki, aby z jego drewna zbudować instrument. I udało się!

Prawdziwe zamiłowanie Pana Karola do lasu, drewna oraz lutnictwa, sprawiło, że postanowiliśmy pomóc mu w jego poszukiwaniach. Pół roku upłynęło nim znaleźliśmy te, których pnie były odpowiedniej średnicy, owalne w przekroju i bezsęczne. Każde z nich zostało dokładnie ostukane, by sprawdzić jak przewodzi dźwięki. Pan Karol długo szukał specyficznych przebarwień drewna pod korą, które według podań lutników, mają świadczyć o jego dobrych właściwościach rezonansowych. W końcu udało się wybrać dwie sztuki, spełniające wszystkie niezbędne warunki. Niestety po ścięciu, niemalże idealnych świerków, okazało się, że drewno zaatakowała zgnilizna. Potwierdza to jedynie regułę, że nie wszystko da się w przyrodzie przewidzieć. Tylko niewielki fragment drewna nadawał się na budulec instrumentów. Choć nie powstaną z niego całe skrzypce, pociesza nas fakt, że ten mały kawałek pniewskich świerków otrzyma drugie życie. Wierzymy, że Panu Karolowi uda się z niego wystrugać dusze dla innych skrzypiec.