Lista aktualności Lista aktualności

Międzynarodowy Dzień Lasów

Dziś Międzynarodowy Dzień Lasów – Święto przyrody i leśników. To dzień, w którym z dumą mówimy o naszej pracy i chwalimy się gospodarką leśną, jedną z najlepszych na świecie. Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów jest „Drewno energią przyszłości".

W ostatnim czasie wśród społeczeństwa silnie rozwinął się pogląd, że użytkowanie lasu, szczególnie pozyskanie drewna jest szkodliwe i złe dla przyrody. Środowiska opiniotwórcze silnie lansują ten pogląd, stawiając naszą gospodarkę leśną na równi z rzeczywistym dramatem lasów tropikalnych. To dla nas bardzo krzywdzące, zwłaszcza, że o dorobek, który dziś osiągnęliśmy, dbały pokolenia świetnie wykształconych leśników.

                     fot. Dagobert Kubis

Mamy świadomość jak cennym dobrem zarządzamy.

Prawda jest taka, że zasoby leśne Polski stale rosną, a nasza praca koncentruje się na tym, aby tak nimi gospodarować, by zaspokoić bieżące potrzeby bez uszczerbku dla przyszłych pokoleń. „Zachowanie trwałości i ciągłości lasów" – to najważniejsze zadanie współczesnego leśnictwa, zapisane w ustawie o lasach.

Trudno sobie wyobrazić nasze życie bez drewna. To surowiec, który używamy od czasów powstania ludzkości. Każda wielka cywilizacja wyrosła na użytkowaniu przyrody i upadała w skutek jej nieumiarkowania. Mamy świadomość jak cennym dobrem zarządzamy. Każdy nasz ruch, to dobrze przemyślane, poparte badaniami naukowymi oraz wieloletnią obserwacją przyrody działanie, zmierzające do utrzymania jak najlepszej bioróżnorodności oraz kondycji lasów przy jednoczesnym wykorzystaniu wszystkich ich funkcji, także poza produkcyjnych.

                       fot. Dagobert Kubis