Lista aktualności Lista aktualności

Ścieżka „Dolina Samy” już otwarta

Niecały rok minął od pierwszych rozmów na temat poprowadzenia ścieżki w kompleksie leśnym nieopodal wsi Rumianek a jej realizacją. Dziś, choć pogoda nie zawsze dopisywała mogliśmy świętować jej wielkie otwarcie.

Inicjatorem i w dużym stopniu sponsorem ścieżki był Pan Paweł Korbanek – mieszkaniec gminy Tarnowo Podgórne. Podczas codziennych spacerów wraz ze swoją Żoną, odkryli uroki tego miejsca i postanowili wesprzeć Nadleśnictwo i Gminę w realizacji przedsięwzięcia.

20 października 2016 roku, Wójt Gminy Kaźmierz oraz Nadleśniczy podpisali porozumienie o wspólnej realizacji projektu „Ścieżki rekreacyjno-edukacyjne Dolina Samy".

Prace polegały na odbudowie dwóch zdewastowanych kładek na rzece Samie, wyznaczeniu i przygotowaniu miejsca postoju pojazdów oraz wytyczeniu ścieżek rekreacyjnych oraz edukacyjnej z tablicami tematycznymi. Teraz turyści odwiedzający ten kompleks leśny mogą skorzystać z trzech tras:

- długiej mierzącej około 6km,

- krótkiej 4 km

- edukacyjnej z tablicami mierzącej 4,5km

Do przecięcia symbolicznej żerdzi zaproszono wszystkich, którzy przyczynili się do dzisiejszego sukcesu. Dla upamiętnienia tego wydarzenia posadzono 40 sadzonek lip i dębów. Jednym z głównych punktów programu imprezy było rozstrzygnięcie konkursu pt: „Dąb – bezimienny pomnik przyrody".

Jego laureatką została Milena Zbaraż – gimnazjalistka z Kaźmierza, której propozycja nazwania pomnika imieniem „Barnaba", na cześć bohatera miejscowej legendy, zachwyciła jury konkursowe. Od dziś takie właśnie imię nosić będzie pomnikowy dąb rosnący w Dolinie Samy. Nie sposób było przejść wszystkie pętle ścieżki, lecz grupa chętnych przespacerowała się z leśnikami najkrótszą trasą i wspólnie z laureatką konkursu, odsłonięto tabliczkę z imieniem „Barnaba".