Lista aktualności Lista aktualności

XXVIII Aukcja Cennego Drewna Dębowego za nami

Już po raz dwudziesty ósmy odbyła się Międzynarodowa Aukcja cennego drewna dębowego w Krotoszynie. Znów udowodniliśmy, że nasze dęby nie ustępują tym pochodzącym z Płyty Krotoszyńskiej. Każda sztuka wystawiona przez Nadleśnictwo Pniewy została wylicytowana.

A wszystko zaczęło się 28 lat wcześniej…

Nie od dziś wiemy, że dobre, pozbawione wad drewno dębów to najcenniejszy surowiec w przemyśle drzewnym. Jest twarde, wytrzymałe posiada piękną barwę i ważną z punktu widzenia meblarstwa cechę – tzw. rysunek drewna. Hodowla dębów nie jest łatwa, a na efekt jaki osiągamy dziś, pracują przynajmniej dwa pokolenia leśników. Sposób sprzedaży tych najcenniejszych (pozbawionych zewnętrznych i wewnętrznych defektów) właściwie zawsze odbywał się w sposób specjalny. Już po II wojnie światowej Dyrekcja Poznańska zaczęła organizować pierwsze przetargi. Uwarunkowania ekonomiczne związane z przemianą ustrojową, wkraczanie w gospodarkę rynkową i potrzeba zaopatrzenia w surowiec zakładów prywatnych, skłoniła ówczesne władze Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu do spróbowania sprzedaży dęba jakości okleinowej drogą otwartej aukcji.

Dziś, blisko 30 lat od pierwszej „aukcji krotoszyńskiej” wiemy, że jest to jedna z najlepszych form sprzedaży surowca najcenniejszego.

Piękne dęby nie tylko w Krotoszynie

Tzw. „Płyta Krotoszyńska” obejmująca fragmenty Nadleśnictw: Krotoszyn, Taczanów, Jarocin oraz Piaski z uwagi na wyjątkowe właściwości siedliska to obszar zajmowany przez najcenniejsze drzewostany dębowe w Wielkopolsce. Pochodzące z tego regionu drzewa przeznaczane na aukcję posiadają zarejestrowany w Urzędzie Patentowym znak towarowy.

W pierwszych latach prowadzenia licytacji, była ona zarezerwowana głównie dla dębów krotoszyńskich. Z czasem jednak zauważono potrzebę poszerzenia oferty. W ten sposób Nadleśnictwo Pniewy dołączyło do grona wystawców, a od 2014 r., organizujemy na swoim terenie plac pokazowy.

 

plac aukcyjny w Pniewach - Dąbrowa

 

Od drzewa do LOS – u

Przygotowania do aukcji zaczynają się na początku roku i przypominają casting do najlepszej produkcji filmowej. Ponieważ leśnicy pragną zachować w drzewostanach najpiękniejsze i najgrubsze dęby do naturalnej śmierci, te przygotowywane na aukcję pochodzą z tzw. cięć planowych – czyli tych które zostały wcześniej wyznaczone w Planie Urządzenia Lasu. Podczas szacunków brakarskich – czyli szacowania ilości oraz jakości drewna na pozycji zaplanowanej do cięć, dokonuje się wstępnej selekcji drzew. Następnie przy wsparciu brakarzy (specjalistów w dziedzinie oceniania jakości drewna), dokonywana jest ostateczna selekcja. Drzewa ścinane są późną jesienią po ustaniu krążenia soków, tak aby zachowały najlepsze właściwości drewna. Często jest tak, że to co wydaje się idealne z zewnątrz, nie zawsze jest takie w środku. Nie skreśla to jednak całkowicie takiej sztuki. Drewno bowiem można „wymanipulować”, poprzez odpowiednie wykrojenie najlepszych kawałków. Czasem z jednego drzewa możemy uzyskać dwie sztuki drewna na aukcję. Podczas pracy z surowcem drzewnym liczy się gospodarność. Mamy bowiem świadomość, że wystawiamy na licytację dzieło natury i pokoleń leśników.

 

 

Po właściwym wymanipulowaniu drzewo zostaje z największą ostrożnością przetransportowane na plac giełdowy, gdzie zostaje ułożone „pod sznurek”, wyczyszczone i zanumerowane. Oprócz nabijania numerów, które są drukami ścisłego zarachowania w leśnictwie, nadaje się sztukom (pojedynczo lub w grupach) numer LOS, czyli ten o który będą bili się uczestnicy aukcji. Drewno zawsze układane jest w taki sposób, aby wyeksponować jego największe wady. Zależy nam na tym, aby klient wiedział co licytuje. W trzeci czwartek stycznia, po trzydniowym okresie ekspozycyjnym, w Krotoszynie odbywa się aukcja.

 

 

Święto leśników i drzewiarzy

Dla leśników i przemysłu drzewnego to prawdziwe święto. W pewnym sensie następuje wycena naszych całorocznych przygotowań, ale też wspomnianej wcześniej wieloletniej pracy. Dla drzewiarzy to moment, w którym mogą zaopatrzyć się w drewno, którego nie da się nabyć „od ręki”. W znacznej większości brakarze przygotowują sztuki nadające się do produkcji oklein, a więc najbardziej pożądane przez przemysł meblarski.

 

 

Aukcja staje się też niecodzienną formą praktycznego przygotowania. Tradycyjnie odwiedzają nas studenci Leśnictwa i Technologii Drewna z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W formie warsztatów z najlepszymi brakarzami mają okazję powtórzyć klasyfikację jakościowo-wymiarową drewna oraz zasady sprzedaży surowca cennego. Aukcja to również okazja do wymiany doświadczeń pomiędzy leśnikami – praktykami, a także niezwykły dzień pracy dla osób, na co dzień nie zajmujących się w nadleśnictwie pozyskaniem drewna.

Liczby mówią same za siebie

Podczas tegorocznej aukcji wystawiono 1387,85 m3 drewna, w dużej mierze jakości okleinowej. W aukcji  brali udział głównie klienci  z Polski, ale też Estonii, Rumunii, Austrii oraz Czech.

Nadleśnictwo Pniewy wystawiło drewno w ilości ok 103 m3, pochodzące z leśnictw Duszniki i Pniewy. Wszystkie losy z naszego nadleśnictwa trafiły do klientów z Polski, Estonii, Rumunii,Czech i Austrii.

Zakończenie aukcji nie oznacza zakończenia pracy. Już dziś, przeglądając plany i szykując szacunki brakarskie sprawdzamy czy na pozycjach znajdują się sztuki, które mogłyby być potencjalnymi losami. Jednocześnie pragniemy rozwiać Państwa niepokoje. Te najstarsze, najpiękniejsze, najgrubsze i największe – zostają w lesie, dla nas i przyszłych pokoleń.

Zapraszamy do obejrzenia filmu z przygotowań placu aukcyjnego w Nadleśnictwie Pniewy

autor: Remigiusz Krzyżagórski