Asset Publisher Asset Publisher

TAJEMNICZE ZWYCZAJE NOCNEGO ŁOWCY

Borsuk to nasz rodzimy, niezwykle sympatyczny drapieżnik. Jest największym przedstawicielem rodziny łasicowatych. Lubi nocny tryb życia, dlatego niełatwo go zaobserwować w naturze. Czarna opaska na oczach oraz nie do końca poznane zwyczaje dodają mu aury tajemniczości. Spotkanie i zaobserwowanie go w terenie sprawia dużo radości i satysfakcji.

Latem, w okresie wakacyjnym, gdy noce są bardzo krótkie dużo łatwiej jest o przypadkowe spotkanie z borsukiem. O ile się nie spłoszy, możemy być świadkiem jak poluje na dżdżownice, owady lub inne drobne zwierzęta. Bardzo widowiskowe są walki zapaśnicze młodych borsuków, dzięki którym nabywają siły i sprawności niezbędnej aby sprostać trudom dorosłego życia.

 

 

Ciekawe zachowanie borsuka zaobserwował i zarejestrował Nadleśniczy Nadleśnictwa Pniewy. Na filmie widać jak dorosły osobnik wycofując się, drapie trawę na przestrzeni kilku metrów. Najprawdopodobniej robi to w celu pozostawienia śladu zapachowego i wizualnego, jako informacji dla innych borsuków. Podobnie zachowują się wilki, rysie czy niedźwiedzie a w naszym bezpośrednim otoczeniu, psy. Drapieżniki posiadają gruczoły potowe jedynie na łapach, na opuszkach i między palcami. W pocie zawarte są informacje zapachowe, feromony itp. Inne osobniki odczytują z takich śladów wiadomości o sile, kondycji i zdrowiu pozostawiającego taki podpis. W przypadku samic może informować też o gotowości do godów. Głównie jednak zapach i długie, głębokie ślady pozostawione przez pazury, służą do oznaczania i kontrolowania terytorium, informując, że nadawca jest duży i silny.

tekst: Michał Idczak, film: Kwiryn Naparty