Asset Publisher Asset Publisher

Wolność w sercu lasu!

W ten niezwykły sposób Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu pragnie uczcić pamięć o leśnikach walczących w Powstaniu Wielkopolskim. 27 grudnia w kioskach w całym Poznaniu będzie można zakupić Głos Wielkopolski z bezpłatnym dodatkiem.

 

 

Głównym bohaterem opowieści jest Władysław Wiewiórowski – urodzony nieopodal Szamotuł leśnik, wielki patriota i znakomity strateg. Wsławił się zorganizowaniem trzech kompanii Służby Straży i Bezpieczeństwa, które wyszkolił i wraz z nimi doprowadził do szybkiej kapitulacji niemieckiego garnizonu we Wrześni.

Włączając się w obchody 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego, chcielibyśmy zwrócić Waszą uwagę na leśników uczestniczących w walkach, których życiorys splatał się z historią Nadleśnictwa Pniewy. Postać nietuzinkowa – Franciszek Musiał, urodzony w Roszczkach koło Szamotuł. Praktykę leśną zdobywał w majątku leśnym Niegolewskich Bytyniu, a po demobilizacji w 1922 r., kontynuował pracę w tamtejszym nadleśnictwie. W 1918 r. opuściwszy niemieckie Kriegsmarine, wrócił do Poznania i walczył u boku innych dezerterów i zdemobilizowanych marynarzy Polaków, pod dowództwem Adama Białoszyńskiego. Uczestniczył między innymi w udanym ataku na niemieckie lotnisko w Ławicy. 

Franciszek Musiał

Drugim leśnym bohaterem, związanym z terenami dzisiejszego Nadleśnictwa Pniewy był Antoni Antoniewski  – mieszkaniec wsi Chlewisk (gmina Kaźmierz), walczący podczas wyzwalania Gaju Wielkiego, Podrzewia i Bytynia. Źródła podają, że w okresie międzywojennym pracował jako Nadleśniczy. Niestety informacje biograficzne nie precyzują jakiego nadleśnictwa.

 

Pamiętając o tych którzy walczyli o walnosć Naszą i Waszą stworzyliśmy wspólnie z innymi nadleśnicwtwami Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu wydarzenie na portalu społecznościowym Facebook. Biorąc wnim udział, można dowiedzieć się dużo więcej o leśnikach - powstańcach z różnych zakątków województwa wielkopolskiego.

W tych dniach nasze leśniczówki i biuro zdobią obok flagi państwowej - powstańcze. Cześc i chwała Powstańcom!

 

fot. Kwiryn Naparty

Źródło: Tomasz Szeszycki „Leśnicy, robotnicy leśni i drzewiarze w Powstaniu Wielkopolskim”, Stud. Mater. Ośr. Kult. Leśn. 14, 2015, s. 291-316